29N · Sondeigs i publicacions
Catalunya: enquestes del Congrés i del Parlament, en perspectiva
Esdeveniment: · Publicat
Font publicada: · Revisada:
CEO, Sigma Dos i Ipsos situen primer el PSC en vots, però difereixen sobre ERC, Junts, Vox i Aliança. Ipsos empata PSC i Aliança en escons del Parlament. Separem els escons del Congrés del 29N i l’elecció hipotètica del Parlament: vots, forquilles, comparació amb el 2023 i el 2024, suports possibles i conseqüències per a les polítiques públiques.
Dues urnes, dues lectures
Revisió del 14 d’octubre: CEO 2/2026, Sigma Dos per a El Mundo (Congrés, 13 d’octubre; Parlament, 11 de setembre) i Ipsos per a La Vanguardia (Parlament, 4 d’octubre). Són quatre estudis: els dos apartats del CEO comparteixen 2.000 entrevistes, fetes per GESOP. Les notícies d’altres mitjans sobre el baròmetre no són sondeigs addicionals. Sense mitjanes ni probabilitats de victòria.
1. Congrés · diputats elegits a Catalunya
Estimacions territorials per al Congrés: 48 diputats a les publicacions revisades. No elegeixen el president de la Generalitat. La investidura espanyola es decideix amb el conjunt de 350 diputats: 176 en primera votació; a la segona, més vots a favor que en contra.
| Partit / candidatura | Resultat 2023 | CEO14 d’octubre del 2026 | Sigma Dos13 d’octubre del 2026 |
|---|---|---|---|
| PSC | 34,5%19 escons | 29,6%18–19 escons | —16 escons |
| ERC | 13,2%7 escons | 19,0%10–11 escons | —9 escons |
| Junts | 11,2%7 escons | 10,3%4–5 escons | —7 escons |
| PP | 13,4%6 escons | 13,1%6–7 escons | —6 escons |
| Vox | 7,8%2 escons | 12,2%5–6 escons | —7 escons |
| Sumar / Comuns | 14,0%7 escons | 6,0%2–3 escons | —2 escons |
| Podemos | —— escons | 2,5%0 escons | —1 escons |
| CUP | 2,8%0 escons | 2,8%0–1 escons | — |
«—»: dada no publicada; mai vol dir zero. Estimacions modelades, no intenció directa. CEO fa servir vot vàlid; Ipsos inclou un grup Otros + Blanco + Nulo, sense renormalitzar-lo. Les xifres del 2023/2024 estan arrodonides al dossier CEO.
La base de Sumar del 2023 inclou Podemos; no hi ha una xifra anterior comparable de Podemos per separat. Sigma Dos no publica percentatges catalans ni una fila de CUP. No substituïm aquestes absències per dades estatals.
Anàlisi de Votuo
Les dues fonts coincideixen en PSC primer i ERC segon. CEO estima 18–19 escons socialistes davant dels 19 del 2023; Sigma Dos, 16. ERC passa de 7 a 10–11 al CEO i a 9 a Sigma Dos. És una comparació amb l’elecció anterior, no una mesura del canvi entre aquests dos instituts.
Vox millora els 2 escons del 2023 en totes dues fonts: 5–6 al CEO i 7 a Sigma Dos. L’ordre PP–Vox canvia segons l’estudi: CEO dona al PP 6–7, mentre Sigma Dos el deixa en 6. Junts rep 4–5 al CEO i conserva 7 a Sigma Dos; cal mantenir visible aquest desacord.
Sumar/Comuns obté 2–3 escons al CEO i 2 a Sigma Dos davant dels 7 de la llista conjunta del 2023. Podemos hi apareix separat; no comparem la fila amb un resultat anterior propi ni sumem ERC i Podemos per estimar la col·laboració. Els canvis de candidatures requereixen un nou sondeig.
Totes les dades del sondeig
Entrevistes: 1 de setembre del 2026 – 5 d’octubre del 2026 · n = 2.000 (Catalunya).
Pregunta 45: llistes separades, incloses CUP i Podemos. La CUP va decidir després no concórrer i ERC–Podemos van anunciar la col·laboració; aquesta estimació no mesura el nou escenari. La majoria d’entrevistes precedeix la convocatòria i el camp acaba el 5 d’octubre.
Escala comuna des de zero: 0–40% del vot.
PSC29,6%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 29,0%–31,0%
ERC19,0%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 17,0%–20,0%
PP13,1%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 12,0%–14,0%
Vox12,2%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 11,0%–13,0%
Junts10,3%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 10,0%–12,0%
Sumar / Comuns6,0%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 5,0%–7,0%
CUP2,8%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 2,0%–3,0%
Podemos2,5%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 1,0%–3,0%
2. Parlament de Catalunya · elecció hipotètica
El 29N no renova el Parlament. Aquí es pregunta què passaria si hi hagués eleccions catalanes: 135 escons, majoria absoluta de 68; en segona investidura, majoria simple. Les forquilles individuals no són una distribució conjunta ni una predicció de pactes.
| Partit / candidatura | Resultat 2024 | CEO14 d’octubre del 2026 | Sigma Dos11 de setembre del 2026 | Ipsos4 d’octubre del 2026 |
|---|---|---|---|---|
| PSC | 28,0%42 escons | 21,5%33–35 escons | 23,3%31–33 escons | 21,7%30 escons |
| ERC | 13,7%20 escons | 17,2%24–26 escons | 14,1%19–21 escons | 15,0%23 escons |
| Aliança Catalana | 3,8%2 escons | 15,0%23–25 escons | 16,7%25–28 escons | 17,9%30 escons |
| Junts | 21,6%35 escons | 14,0%18–20 escons | 13,2%19–22 escons | 10,8%16 escons |
| PP | 11,0%15 escons | 9,7%12–13 escons | 10,5%13–15 escons | 8,6%11 escons |
| Vox | 8,0%11 escons | 9,6%12–13 escons | 10,2%13–15 escons | 13,1%18 escons |
| Comuns | 5,8%6 escons | 5,1%5–6 escons | 4,0%4 escons | 4,4%4 escons |
| CUP | 4,1%4 escons | 4,4%4–5 escons | 4,0%3–4 escons | 3,2%3 escons |
«—»: dada no publicada; mai vol dir zero. Estimacions modelades, no intenció directa. CEO fa servir vot vàlid; Ipsos inclou un grup Otros + Blanco + Nulo, sense renormalitzar-lo. Les xifres del 2023/2024 estan arrodonides al dossier CEO.
Anàlisi de Votuo
Al CEO i a Sigma Dos, PSC continua primer en vots, per sota del 28,0% del 2024: 21,5% al CEO i 23,3% a Sigma Dos. Junts també queda per sota del 21,6% anterior. ERC supera el 13,7% del 2024 en totes dues estimacions: 17,2% i 14,1%.
Aliança Catalana creix del 3,8% i 2 escons del 2024 al 15,0% i 23–25 al CEO, i al 16,7% i 25–28 a Sigma Dos. CEO situa ERC per davant d’Aliança; Sigma Dos inverteix l’ordre. Els camps se solapen al setembre: no atribuïm la diferència a una pujada o baixada durant l’octubre.
PP queda per sota de l’11,0% del 2024 i Vox per sobre del 8,0% en totes dues fonts. Comuns queda per sota del 5,8% anterior; CUP és a prop del 4,1%, amb estimacions del 4,4% i 4,0%. Diferències tan petites no proven una tendència precisa sense avaluar la incertesa.
Ipsos afegeix una discrepància rellevant: PSC manté la primera posició en vots (21,7%), però empata a 30 escons amb Aliança (17,9%). ERC obté el 15,0% i 23 escons; Vox, el 13,1% i 18. Junts queda en el 10,8% i 16; PP, el 8,6% i 11; Comuns, el 4,4% i 4; CUP, el 3,2% i 3. El model també publica Podemos (2,1%) i Otros + Blanco + Nulo (3,2%). No tractem aquestes diferències de mètode com a canvis en el temps.
Totes les dades del sondeig
Entrevistes: 1 de setembre del 2026 – 5 d’octubre del 2026 · n = 2.000 (Catalunya).
Pregunta 39: elecció hipotètica del Parlament; no és la votació del 29N. CEO no publica una assignació central completa de 135 escons. No convertim les forquilles en punts mitjans.
Escala comuna des de zero: 0–40% del vot.
PSC21,5%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 20,0%–23,0%
ERC17,2%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 16,0%–18,0%
Aliança Catalana15,0%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 14,0%–16,0%
Junts14,0%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 13,0%–15,0%
PP9,7%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 9,0%–10,0%
Vox9,6%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 9,0%–10,0%
Comuns5,1%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 4,0%–6,0%
CUP4,4%
Interval de vot publicat per CEO (95%): 4,0%–6,0%
Quins suports caldria negociar
CEO i Sigma Dos no publiquen un repartiment central complet del Parlament. Les forquilles no es converteixen en punts mitjans. Ipsos sí que publica 135 escons centrals, utilitzats per separat més avall. Els sostres següents només descarten una majoria absoluta dins de les forquilles publicades: no són intervals de coalició ni probabilitats, i quedar per sota de 68 no descarta una segona investidura amb abstencions.
| Suports hipotètics | CEO | Sigma Dos |
|---|---|---|
| PSC + ERC + Comuns | 67 / 135 | 58 / 135 |
| PSC + Junts | 55 / 135 | 55 / 135 |
| ERC + Junts + CUP | 51 / 135 | 47 / 135 |
La combinació PSC–ERC–Comuns que va donar 68 escons el 2024 necessitaria altres vots o abstencions en aquests escenaris. ERC–Junts–CUP tampoc basta per si sola dins de les forquilles. Incloure Aliança canviaria l’aritmètica independentista, però compartir un objectiu territorial no demostra compatibilitat en immigració, serveis públics o política econòmica. Una cooperació transversal també exigeix acords explícits; les enquestes no els acrediten.
Regles d’investidura del Parlament ↗Escenaris amb els 135 escons d’Ipsos
Repartiment central publicat el 4 d’octubre, no resultat electoral. Les combinacions següents són sumes hipotètiques; no confirmen pactes, afinitat política o suport a un candidat. En particular, els blocs independentista i de dretes reuneixen partits amb diferències substancials.
| Combinació hipotètica | Escons estimats | Llindar de 68 |
|---|---|---|
| PSC + ERC + Comuns | 57 / 135 | No assoleix |
| PSC + ERC + Junts | 69 / 135 | Assoleix |
| ERC + Junts + CUP + Aliança Catalana | 72 / 135 | Assoleix |
| Junts + PP + Vox + Aliança Catalana | 75 / 135 | Assoleix |
| Vox + Aliança Catalana | 48 / 135 | No assoleix |
Explora una investidura · Ipsos
A favor: 57 · En contra: 78 · Abstenció: 0
Primera votació (68): No assoleix el llindar
Segona votació (a favor > en contra): No assoleix el llindar
Què podria canviar en les polítiques públiques
Interpretació condicionada a acords, legislació i recursos. Els documents citats són antecedents o posicions vigents revisades, no programes complets i definitius del 29N.
Habitatge: pressupostos i regulació
Si PSC, ERC i Comuns continuessin cooperant, el pacte d’investidura del 2024 ofereix un antecedent: habitatge protegit i regulació del lloguer de temporada. Una base parlamentària més estreta obligaria a negociar finançament, terminis i suports per a cada mesura. Junts proposa deduccions per hipoteca i lloguer al Congrés; PP, rebaixes fiscals per al primer habitatge. Una majoria diferent podria canviar aquesta combinació, però no garanteix per si sola lloguers més baixos ni més oferta.
Finançament i serveis públics
ERC presenta l’acord de finançament del gener del 2026 com una via per ampliar recursos i autonomia fiscal. Una representació més gran podria donar-li més pes negociador si els vots fossin necessaris; no prova que l’acord s’executi íntegrament. Les normes estatals i els pressupostos necessiten suports a Madrid, mentre el Parlament decideix sobre la despesa autonòmica. Els 48 escons catalans del Congrés no permeten resoldre sols aquest resultat.
Immigració: vots i competències
El creixement de Vox en les dues lectures i d’Aliança al Parlament podria donar més espai al debat migratori; no converteix totes dues formacions en aliades. Vox rebutja la regularització extraordinària i PSOE hi dona suport. Canviar-la requereix decisions estatals; els efectes sobre acollida i serveis a Catalunya depenen també del pressupost i la gestió. No atribuïm a Aliança el programa de Vox ni deduïm una mesura concreta del percentatge de vot.
Fitxa tècnica i fonts
Selecció: últim resultat primari verificable per institut i elecció, publicat de l’1 de setembre al 14 d’octubre. Comparació documentada, no cens exhaustiu. L’enquesta de setembre del Parlament es data expressament; no es presenta com un sondeig nou d’octubre. No ajustem instituts ni completem percentatges absents.
CEO · Congrés · 14 d’octubre del 2026
- Promotor / treball de camp
- Centre d’Estudis d’Opinió · Generalitat de Catalunya / GESOP
- Entrevistes
- 1 de setembre del 2026 – 5 d’octubre del 2026 · Presencial / face-to-face
- Entrevistes fetes
- n = 2.000 · Catalunya.
- Població
- Residents a Catalunya de 18 anys o més, amb ciutadania espanyola i dret a vot.
- Selecció i ponderació
- 236 seccions censals, sis estrats per similitud electoral, selecció proporcional al cens, rutes aleatòries i quotes de sexe, edat i lloc de naixement. El 21% de les entrevistes es va fer en seccions substitutes.
- Incertesa declarada
- CEO aproxima l’error mostral a ±2,19 punts al 95%, amb màxima variància. Reproduïm els intervals de vot i escons de cada partit tal com els publica CEO (95%); no són probabilitats de pacte ni cobreixen tota la incertesa del model.
- Metodologia
- Equivalència a absoluts censals: matriu de record i intenció, ajust d’abstenció, exclusió d’indecisos, ponderació per record i assignació provincial amb distribució similar a l’elecció anterior (dossier, p. 5).
- Límits i context
- Pregunta 45: llistes separades, incloses CUP i Podemos. La CUP va decidir després no concórrer i ERC–Podemos van anunciar la col·laboració; aquesta estimació no mesura el nou escenari. La majoria d’entrevistes precedeix la convocatòria i el camp acaba el 5 d’octubre.
Sigma Dos · Congrés · 13 d’octubre del 2026
- Promotor / treball de camp
- El Mundo / Sigma Dos
- Entrevistes
- 1 d’octubre del 2026 – 8 d’octubre del 2026 · CATI / CAWI
- Entrevistes fetes
- n = 2.017 · España. Mostra catalana: no publicada. No fem servir l’error estatal per a Catalunya.
- Població
- Persones de 18 anys o més, residents i amb dret a vot en l’àmbit de l’estudi.
- Selecció i ponderació
- Telèfon: selecció aleatòria de llar i quotes de sexe i edat. Panel: assignació per sexe i edat. La font revisada no publica el qüestionari complet ni els pesos individuals.
- Incertesa declarada
- ±2,2 punts al 95,5% i màxima variància: xifra del conjunt estatal, no de Catalunya. La fitxa revisada no publica la mida ni l’error de la submostra catalana.
- Metodologia
- Projecció publicada per l’institut. La fitxa revisada no detalla el model de participació ni la conversió provincial a escons.
- Límits i context
- Desglossament territorial del mateix estudi estatal, no una enquesta catalana independent. Publica 48 escons catalans, però no percentatges de vot catalans. Camp anterior a l’anunci de col·laboració ERC–Podemos; no sumem els electorats.
Qüestionari complet no localitzat a la publicació primària revisada.
CEO · Parlament · 14 d’octubre del 2026
- Promotor / treball de camp
- Centre d’Estudis d’Opinió · Generalitat de Catalunya / GESOP
- Entrevistes
- 1 de setembre del 2026 – 5 d’octubre del 2026 · Presencial / face-to-face
- Entrevistes fetes
- n = 2.000 · Catalunya.
- Població
- Residents a Catalunya de 18 anys o més, amb ciutadania espanyola i dret a vot.
- Selecció i ponderació
- 236 seccions censals, sis estrats per similitud electoral, selecció proporcional al cens, rutes aleatòries i quotes de sexe, edat i lloc de naixement. El 21% de les entrevistes es va fer en seccions substitutes.
- Incertesa declarada
- CEO aproxima l’error mostral a ±2,19 punts al 95%, amb màxima variància. Reproduïm els intervals de vot i escons de cada partit tal com els publica CEO (95%); no són probabilitats de pacte ni cobreixen tota la incertesa del model.
- Metodologia
- Equivalència a absoluts censals: matriu de record i intenció, ajust d’abstenció, exclusió d’indecisos, ponderació per record i assignació provincial amb distribució similar a l’elecció anterior (dossier, p. 5).
- Límits i context
- Pregunta 39: elecció hipotètica del Parlament; no és la votació del 29N. CEO no publica una assignació central completa de 135 escons. No convertim les forquilles en punts mitjans.
Sigma Dos · Parlament · 11 de setembre del 2026
- Promotor / treball de camp
- El Mundo / Sigma Dos
- Entrevistes
- 1 de setembre del 2026 – 9 de setembre del 2026 · CATI / CAWI
- Entrevistes fetes
- n = 2.231 · Catalunya.
- Població
- Persones de 18 anys o més, residents i amb dret a vot en l’àmbit de l’estudi.
- Selecció i ponderació
- Telèfon: selecció aleatòria de llar i quotes de sexe i edat. Panel: assignació per sexe i edat. La font revisada no publica el qüestionari complet ni els pesos individuals.
- Incertesa declarada
- ±2,1 punts al 95,5%, amb màxima variància segons la fitxa. No representa tota la incertesa del panel o la projecció; no s’especifica la cobertura probabilística de les forquilles d’escons.
- Metodologia
- Projecció publicada per l’institut. La fitxa revisada no detalla el model de participació ni la conversió provincial a escons.
- Límits i context
- Estudi català de setembre (no d’octubre), estratificat per província i hàbitat. Comparació amb CEO, amb camp més llarg i solapat; les diferències entre instituts no proven una evolució temporal. Comuns publica 4 escons; no hi ha assignació central completa.
Qüestionari complet no localitzat a la publicació primària revisada.
Ipsos · Parlament · 4 d’octubre del 2026
- Promotor / treball de camp
- La Vanguardia / Ipsos Iberia
- Entrevistes
- 23 de setembre del 2026 – 1 d’octubre del 2026 · CAWI (1.500) / CATI (500)
- Entrevistes fetes
- n = 2.000 · Catalunya.
- Població
- Residents a Catalunya de 18 anys o més amb dret a vot a les eleccions autonòmiques.
- Selecció i ponderació
- Quotes de província, mida de municipi, sexe i edat. 1.500 entrevistes en línia i 500 telefòniques, de les quals el 92% són mòbils; ponderació per variables demogràfiques i record de vot. Reclutament del panel i pesos individuals no detallats.
- Incertesa declarada
- La fitxa declara ±2,19 punts al 95,5%, màxima variància i eficiència després de ponderar del 95%. És una xifra de l’estudi, no un interval de cada estimació modelada ni una probabilitat de majoria.
- Metodologia
- Transferències per equivalència a absoluts censals, repartiment individualitzat d’indecisos i ponderació per mida de municipi, sexe, edat i record de vot. Participació estimada: 57% del cens resident (p. 39).
- Límits i context
- Informe preparat el 2 d’octubre i publicat per La Vanguardia el 4. La taula inclou Otros + Blanco + Nulo: conservem la base, sense renormalitzar com a vot estrictament vàlid. La fitxa conté referències a Espanya i a generals tot i que l’univers, les preguntes i les projeccions són autonòmics; ho assenyalem com a inconsistència documental.
Qüestionari complet no localitzat a la publicació primària revisada.
Dades revisades: · ESOMAR/WAPOR · AAPOR
Descarregar dades (CSV) ↓Com interpretar aquesta informació
Comparem estimacions publicades i documentem els límits. Les sumes de suports són escenaris aritmètics; no acrediten un acord polític ni una majoria futura.
Font original
Font oficial · CEO · Sigma Dos / El Mundo · Ipsos / La Vanguardia ↗
Situar l’esdeveniment a la cronologia →