29N · Sondeigs i publicacions
Enquestes del 29N: vots, diferències i pactes possibles
Esdeveniment: · Publicat
Font publicada: · Revisada:
40dB., GAD3 i Sigma Dos situen primer el PP; el CIS, el PSOE. Vox supera el resultat del 2023 en les quatre estimacions. Comparem dades, metodologia i suports hipotètics, amb 176 diputats com a referència i sense fer la mitjana de models diferents.
Votuo · 29N
El 29N en quatre sondeigs
Dades revisades: .
Són estimacions de vot, no vots comptats. «—» vol dir que la font no desglossa aquesta dada, no un zero. Les dates, l’univers i els models difereixen. No calculem una mitjana ni assignem probabilitats de victòria.
Comparar les estimacions
Una columna per recerca independent: EL PAÍS i SER compten com un sol sondeig de 40dB. L’espai Sumar / Frente Amplio conserva la definició de cada font; no donem per registrada una coalició ni sumem automàticament els seus electorats.
| Partit / candidatura | 40dB.EL PAÍS · Cadena SERPublicació: 9 d’octubre del 2026 | GAD3ABC · VocentoPublicació: 12 d’octubre del 2026 | Sigma DosEl MundoPublicació: 11 d’octubre del 2026 | CIS · estudio 3582CISPublicació: 14 d’octubre del 2026 |
|---|---|---|---|---|
| PP | 31,9% | 31,4% | 31,9% | 22,2% |
| PSOE | 28,1% | 26,4% | 25,3% | 34,0% |
| Vox | 18,9% | 18,2% | 19,1% | 17,1% |
| Sumar | 5,3% | 7,4% | 7,6% | 6,1% |
| Podemos | 2,3% | — | 3,1% | 3,1% |
Vot estimat · CIS · estudio 3582
Entrevistes: 1 d’octubre del 2026 – 6 d’octubre del 2026 · n = 5.025 · CATI
Escala comuna des de zero: 0–40% del vot.
Entrevistes anteriors i durant la convocatòria; no totes són posteriors a l’anunci. Publica estimació de vot vàlid, no d’escons. No traduïm el percentatge estatal a diputats.
Dades originals · CIS ↗Lectura de Votuo
La primera posició està en disputa entre els models. 40dB., GAD3 i Sigma Dos situen el PP davant del PSOE; el CIS situa el PSOE davant del PP. La distància PP–PSOE va de +6,6 punts a Sigma Dos a −11,8 al CIS. Cal mantenir aquest contrast visible: no és un canvi de l’electorat entre dues dates ni un interval de confiança.
La coincidència més clara és Vox: les quatre estimacions el situen entre el 17,1% i el 19,1%, per sobre del 12,4% del 2023. El PP queda per sota del seu 33,1% en totes quatre. El PSOE queda per sota del 31,7% del 2023 als tres sondeigs privats i per sobre al CIS. Són comparacions amb unes eleccions, no pujades o baixades provades des de la setmana passada.
Als dos repartiments utilitzables, PP–Vox suma 198 o 203 diputats i PSOE–Sumar–Podemos suma 119 o 114. La primera suma superaria 176 si es materialitzés; no demostra que hagin de pactar. El CIS no permet deduir una altra majoria parlamentària perquè no publica escons. Tampoc comparem Sumar o Podemos per separat amb el 2023: aleshores compartien candidatura.
Referència del 2023: resultats arrodonits publicats a l’informe de 40dB., p. 5. 40dB. ↗
Quins suports sumarien
Sumes hipotètiques, no acords anunciats. 176 diputats permeten la investidura en primera votació. Per sota, les abstencions poden permetre una majoria simple a la segona. La viabilitat política i un programa comú requereixen negociació.
| Suports hipotètics | 40dB. | Sigma Dos |
|---|---|---|
| PP | 132 / 350No assoleix el llindar · 176 | 135 / 350No assoleix el llindar · 176 |
| PP + Vox | 198 / 350Assoleix el llindar · 176 | 203 / 350Assoleix el llindar · 176 |
| PSOE + Sumar + Podemos | 119 / 350No assoleix el llindar · 176 | 114 / 350No assoleix el llindar · 176 |
| PSOE + Sumar + Podemos + ERC + EH Bildu + EAJ-PNV + BNG + Junts | 149 / 350No assoleix el llindar · 176 | 143 / 350No assoleix el llindar · 176 |
| PP + PSOE | 244 / 350Assoleix el llindar · 176 | 238 / 350Assoleix el llindar · 176 |
El CIS no publica diputats. GAD3 s’exclou del càlcul de suports per una discrepància entre text i gràfic. Aquí fem servir només repartiments centrals complets de 350 escons; no sumem forquilles independents ni convertim percentatges estatals amb una regla de tres.
Explora una investidura
El teu escenari modifica suports, no vots estimats ni escons. No és una predicció de pactes.
A favor: 198 · En contra: 152 · Abstenció: 0
Primera votació · 176 necessaris: Assoleix el llindar.
Segona votació · més sís que nos: Assoleix el llindar.
Quines mesures entrarien en negociació
Un sondeig no mesura l’aprovació futura de lleis. Són implicacions condicionals de posicions publicades, no programes comuns del 29N ni una avaluació dels resultats. Un acord necessitaria vots, finançament, tramitació i respecte a les competències autonòmiques i al marc europeu.
Habitatge i fiscalitat
Un executiu amb suport del PP i Vox negociaria entre la rebaixa de l’IVA del primer habitatge nou proposada pel PP i les propostes de Vox de construir més, derogar la llei d’habitatge i aplicar prioritat nacional en habitatge protegit. Sumar defensa regular lloguers de temporada i habitacions. El pacte, els costos i el disseny legal determinarien quines propostes podrien avançar.
Regularització i immigració
Vox rebutja la regularització extraordinària; el PSOE hi dona suport. Un pes parlamentari més gran de Vox augmentaria la capacitat de portar aquesta oposició a una negociació amb el PP, sense convertir-la automàticament en la posició del PP ni en una mesura aprovada. Una majoria alternativa negociaria continuïtat i condicions amb els socis; el sondeig no resol aquests acords.
Pensions: una coincidència rellevant
PP i PSOE han expressat suport a revalorar pensions amb l’IPC. El canvi de majoria no implica per si sol abandonar aquesta actualització. La negociació també recauria en el finançament i en com tramitar-la: el PP ha defensat una norma separada d’altres mesures. Cal distingir aquest desacord sobre un paquet del rebuig a la revaloració.
Com hem construït aquest panorama
Tall: publicacions de l’1 al 14 d’octubre de 2026 localitzades i contrastades en fonts primàries. Seleccionem la publicació més recent revisada de cada institut sobre vot estatal al Congrés. Aquest primer panorama cobreix quatre instituts; no és un inventari exhaustiu de tots els sondeigs. No comptem dos mitjans que publiquen la mateixa recerca com dues mostres.
Reproduïm estimacions de vot, no intenció directa, i conservem les agrupacions publicades. No ponderem enquestadores, no ajustem les diferències ni eliminem el CIS per discrepar. Una mitjana barrejaria decisions metodològiques que aquí encara no hem validat. Les dades incompletes queden assenyalades; no s’omplen com zeros ni es normalitzen al 100%.
Les diferències petites i les variacions entre instituts no acrediten per si soles una tendència temporal. El marge mostral no cobreix tota la incertesa de participació, no resposta, ponderació o conversió a escons. No publiquem probabilitats de guanyar ni tractem forquilles de partits com un interval conjunt per a una coalició.
Descarregar dades (CSV) ↓Fitxa tècnica i fonts
40dB. · EL PAÍS · Cadena SER
- Publicació
- 9 d’octubre del 2026
- Entrevistes
- 7 d’octubre del 2026 – 8 d’octubre del 2026
- Entrevistes fetes · CAWI
- 800
- Població
- Majors de 18 anys amb dret a vot, residents a Espanya excepte Ceuta i Melilla.
- Selecció i ponderació
- La fitxa enllaçada no detalla la selecció del panell ni la ponderació.
- Incertesa declarada
- La font declara ±3,5 punts, al 95%. Aquí no acredita un mostreig probabilístic: no l’utilitzem com a interval de l’estimació de vot.
Escenari principal amb candidatures separades. Les forquilles de cada partit no són intervals conjunts; no en sumem els extrems.
GAD3 · ABC · Vocento
- Publicació
- 12 d’octubre del 2026
- Entrevistes
- 6 d’octubre del 2026 – 8 d’octubre del 2026
- Entrevistes fetes · CATI
- 1.077
- Població
- Població estatal major de 18 anys amb dret a vot.
- Selecció i ponderació
- 926 mòbils i 151 fixos; quotes de sexe, edat i territori. Ponderació no detallada en aquesta publicació.
- Incertesa declarada
- ±3,1 punts al 95,5%, sota el supòsit de mostreig aleatori simple; no descriu tota la incertesa del model.
Transcrivim els percentatges del text: sumen 94,6%, sense completar ni normalitzar la resta. El text atribueix 65 escons a Vox i el gràfic enllaçat en mostrava 69 en la revisió; excloem tots els escons de GAD3 del càlcul de suports fins a aclarir la discrepància. Qüestionari complet no localitzat.
Sigma Dos · El Mundo
- Publicació
- 11 d’octubre del 2026
- Entrevistes
- 1 d’octubre del 2026 – 8 d’octubre del 2026
- Entrevistes fetes · CATI / CAWI / RRSS
- 2.017
- Població
- Residents a Espanya de 18 anys o més amb dret a vot.
- Selecció i ponderació
- Telèfons: selecció aleatòria de llar i quotes de sexe/edat. Panell: assignació proporcional per sexe/edat. Distribució proporcional per comunitat autònoma.
- Incertesa declarada
- L’original declara ±2,2 punts al 95,5%, amb màxima indeterminació. La combinació de telèfon i panell no permet tractar-lo com a interval complet de l’estimació modelitzada.
Publicat a El Mundo l’11 d’octubre i per l’institut el 12. Completem les dates i la fitxa amb l’original del mitjà. Els percentatges desglossats sumen 95,2%; no inventem la resta. Qüestionari complet i ponderació no localitzats.
CIS · estudio 3582 · CIS
- Publicació
- 14 d’octubre del 2026
- Entrevistes
- 1 d’octubre del 2026 – 6 d’octubre del 2026
- Entrevistes fetes · CATI
- 5.025
- Població
- Població espanyola de 18 anys i més; inclou Ceuta i Melilla.
- Selecció i ponderació
- Telèfons fixos/mòbils aleatoris i quotes de sexe/edat. Afijació no proporcional i ponderació territorial. Estimació: model d’escenaris Alaminos–Tezanos.
- Incertesa declarada
- ±1,4 punts al 95,5% per a la mostra sota mostreig aleatori simple. Els marges per partit de la taula es refereixen al vot directe, no a l’estimació modelitzada.
Entrevistes anteriors i durant la convocatòria; no totes són posteriors a l’anunci. Publica estimació de vot vàlid, no d’escons. No traduïm el percentatge estatal a diputats.
Com interpretar aquesta informació
Comparem estimacions publicades i documentem els límits. Les sumes de suports són escenaris aritmètics; no acrediten un acord polític ni una majoria futura.