← Totes les notícies

29N · Sondeigs i publicacions

40dB.: PP 31,9%, PSOE 28,1% i Vox 18,9% al sondeig flash

Esdeveniment: · Publicat

Font publicada: · Revisada:

Redacció Votuo

800 entrevistes online del 7–8 d’octubre. L’estimació central assigna 132 escons al PP, 112 al PSOE i 66 a Vox; PP–Vox sumaria 198 de 350 si es materialitzés. Mostrem vots, escons, fitxa tècnica i escenaris de suports.

Votuo · 29N

Vot estimat · 40dB.

Dades revisades: .

Són estimacions de vot, no vots comptats. «—» vol dir que la font no desglossa aquesta dada, no un zero. Les dates, l’univers i els models difereixen. No calculem una mitjana ni assignem probabilitats de victòria.

Veure el panorama de quatre sondeigs i les diferències →

Vot estimat · 40dB.

Entrevistes: 7 d’octubre del 2026 – 8 d’octubre del 2026 · n = 800 · CAWI

Escala comuna des de zero: 0–40% del vot.

PP31,9%
PSOE28,1%
Vox18,9%
Altres + blanc11,7%
Sumar / Frente Amplio5,3%
Podemos2,3%
SALF1,8%

Escenari principal amb candidatures separades. Les forquilles de cada partit no són intervals conjunts; no en sumem els extrems.

Dades originals · EL PAÍS · Cadena SER ↗
Totes les dades del sondeig
40dB. · Estimació central de la font
Partit / candidaturaVot estimatEscons estimatsForquilla publicada per partit
PP31,9%132123–140
PSOE28,1%112105–117
Vox18,9%6663–74
Sumar / Frente Amplio5,3%55–7
Podemos2,3%22–2
SALF1,8%0—
ERC—8—
Junts—7—
EH Bildu—7—
EAJ-PNV—6—
BNG—2—
CC—1—
UPN—1—
Adelante Andalucía—1—
Altres + blanc11,7%——

Quins suports sumarien

Sumes hipotètiques, no acords anunciats. 176 diputats permeten la investidura en primera votació. Per sota, les abstencions poden permetre una majoria simple a la segona. La viabilitat política i un programa comú requereixen negociació.

Estimació central de la font · Escons estimats
Suports hipotètics40dB.
PP132 / 350No assoleix el llindar · 176
PP + Vox198 / 350Assoleix el llindar · 176
PSOE + Sumar + Podemos119 / 350No assoleix el llindar · 176
PSOE + Sumar + Podemos + ERC + EH Bildu + EAJ-PNV + BNG + Junts149 / 350No assoleix el llindar · 176
PP + PSOE244 / 350Assoleix el llindar · 176

El CIS no publica diputats. GAD3 s’exclou del càlcul de suports per una discrepància entre text i gràfic. Aquí fem servir només repartiments centrals complets de 350 escons; no sumem forquilles independents ni convertim percentatges estatals amb una regla de tres.

Explora una investidura

El teu escenari modifica suports, no vots estimats ni escons. No és una predicció de pactes.

Assigna el vot de cada grup

A favor: 198 · En contra: 152 · Abstenció: 0

Primera votació · 176 necessaris: Assoleix el llindar.

Segona votació · més sís que nos: Assoleix el llindar.

Regles d’investidura · Congrés ↗

Quines mesures entrarien en negociació

Un sondeig no mesura l’aprovació futura de lleis. Són implicacions condicionals de posicions publicades, no programes comuns del 29N ni una avaluació dels resultats. Un acord necessitaria vots, finançament, tramitació i respecte a les competències autonòmiques i al marc europeu.

Habitatge i fiscalitat

Un executiu amb suport del PP i Vox negociaria entre la rebaixa de l’IVA del primer habitatge nou proposada pel PP i les propostes de Vox de construir més, derogar la llei d’habitatge i aplicar prioritat nacional en habitatge protegit. Sumar defensa regular lloguers de temporada i habitacions. El pacte, els costos i el disseny legal determinarien quines propostes podrien avançar.

Regularització i immigració

Vox rebutja la regularització extraordinària; el PSOE hi dona suport. Un pes parlamentari més gran de Vox augmentaria la capacitat de portar aquesta oposició a una negociació amb el PP, sense convertir-la automàticament en la posició del PP ni en una mesura aprovada. Una majoria alternativa negociaria continuïtat i condicions amb els socis; el sondeig no resol aquests acords.

Pensions: una coincidència rellevant

PP i PSOE han expressat suport a revalorar pensions amb l’IPC. El canvi de majoria no implica per si sol abandonar aquesta actualització. La negociació també recauria en el finançament i en com tramitar-la: el PP ha defensat una norma separada d’altres mesures. Cal distingir aquest desacord sobre un paquet del rebuig a la revaloració.

Comparar posicions i evidències →

Com hem construït aquest panorama

Tall: publicacions de l’1 al 14 d’octubre de 2026 localitzades i contrastades en fonts primàries. Seleccionem la publicació més recent revisada de cada institut sobre vot estatal al Congrés. Aquest primer panorama cobreix quatre instituts; no és un inventari exhaustiu de tots els sondeigs. No comptem dos mitjans que publiquen la mateixa recerca com dues mostres.

Reproduïm estimacions de vot, no intenció directa, i conservem les agrupacions publicades. No ponderem enquestadores, no ajustem les diferències ni eliminem el CIS per discrepar. Una mitjana barrejaria decisions metodològiques que aquí encara no hem validat. Les dades incompletes queden assenyalades; no s’omplen com zeros ni es normalitzen al 100%.

Les diferències petites i les variacions entre instituts no acrediten per si soles una tendència temporal. El marge mostral no cobreix tota la incertesa de participació, no resposta, ponderació o conversió a escons. No publiquem probabilitats de guanyar ni tractem forquilles de partits com un interval conjunt per a una coalició.

ESOMAR / WAPOR 2026 · AAPOR

Descarregar dades (CSV) ↓

Fitxa tècnica i fonts

40dB. · EL PAÍS · Cadena SER
Publicació
9 d’octubre del 2026
Entrevistes
7 d’octubre del 2026 – 8 d’octubre del 2026
Entrevistes fetes · CAWI
800
Població
Majors de 18 anys amb dret a vot, residents a Espanya excepte Ceuta i Melilla.
Selecció i ponderació
La fitxa enllaçada no detalla la selecció del panell ni la ponderació.
Incertesa declarada
La font declara ±3,5 punts, al 95%. Aquí no acredita un mostreig probabilístic: no l’utilitzem com a interval de l’estimació de vot.

Escenari principal amb candidatures separades. Les forquilles de cada partit no són intervals conjunts; no en sumem els extrems.

L’escenari principal de 40dB. estima un 5,3% per a Sumar / Frente Amplio, un 2,3% per a Podemos i un 1,8% per a SALF. El repartiment central assigna cinc, dos i zero diputats, respectivament. L’informe també publica forquilles per partit i un altre escenari amb candidatura unitària: els mantenim separats, perquè unir llistes pot canviar les respostes i el repartiment territorial, no només sumar percentatges. La fitxa declara 800 entrevistes online i exclou Ceuta i Melilla de l’univers.

Anàlisi de Votuo

Segons aquest repartiment, PP i Vox superarien els 176 diputats amb 198; PSOE, Sumar i Podemos en sumarien 119. Són condicions aritmètiques d’una estimació, no pactes confirmats. No sumem els mínims i màxims de cada partit com si fossin una forquilla conjunta. El marge declarat tampoc recull tota la incertesa del model. El panorama actualitzat del 14 d’octubre contrasta l’estudi amb GAD3, Sigma Dos i el CIS, l’estimació de vot del qual ofereix una primera posició diferent.

Lectura editorial: explica implicacions i qüestions obertes a partir de les fonts citades.

Com interpretar aquesta informació

Comparem estimacions publicades i documentem els límits. Les sumes de suports són escenaris aritmètics; no acrediten un acord polític ni una majoria futura.

Situar l’esdeveniment a la cronologia →

Comunicar una correcció →